Poznaj historię

NASZEGO KOŚCIOŁA

Historia

PARAFII RZYMSKOKATOLICKIEJ PW. BŁ. MICHAŁA KOZALA W WĄGROWCU

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku plan przestrzenny zagospodarowania miasta Wągrowca przewidywał budowę nowego osiedla mieszkaniowego po stronie wschodniej miasta na około dziesięć tysięcy mieszkańców. Rozpoczęto budowę Osiedla pod nazwą 40-lecia PRL-u. Zrodziła się naturalna potrzeba powstania w tym miejscu nowej parafii. Z woli Ks. Prymasa, Józefa Kardynała Glempa z dniem 27 czerwca 1989 roku powołany został nowy ośrodek duszpasterski jako Parafia pw. Bł. Michała Kozala, Biskupa i Męczennika.

Nowa Parafia objęła teren w skrzyżowaniu rzek Wełny i Nielby po stronie wschodniej miasta oraz Nową Wieś. Zadanie tworzenia nowej parafii od strony materialnej i duchowej otrzymał Ksiądz Stefan Kałmucki, dotychczasowy wikariusz parafii Farnej w Wągrowcu. Dzięki jego wytężonym staraniom i pomocy mieszkańców powstała tymczasowa kaplica, którą poświęcił Ksiądz Biskup Bogdan Wojtuś dnia 06 grudnia 1989 roku. Od tego czasu parafianie mieli swój kościół, który zwali „Michałówką”. Po czasie dobudowano dwie salki na potrzeby duszpasterskie katechezy przy parafii i spotkania powstających grup duszpasterstwa dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dopiero w 1996 roku Parafia otrzymała akt własności na działkę budowlaną dla istniejącej kaplicy i plebanii, a także pod budowę nowego kościoła. Nowy impuls w życiu parafii nadał Ks. Abp Henryk Muszyński dokonując zmiany dotychczasowego Proboszcza, który od 28 czerwca 2000 roku objął parafię w Lisewie Kościelnym. Nowy Proboszcz, Ksiądz Witold Chmielewski przybył z Szaradowa, dekanat Szubin z zadaniem budowy nowej świątyni.

W roku 2001 architekci, Karolina i Tomasz Jeżewscy z Poznania przygotowali projekt, a wiosną roku następnego rozpoczęła się budowa. Nowy kościół wznoszony był systemem gospodarczym, pod fachowym nadzorem budowlanym, ale siłami licznie przychodzących do pracy każdego dnia parafian.

W październiku 2005 roku J.E. Ksiądz Arcybiskup Henryk Muszyński poświęcił i wmurował kamień węgielny, który został wyjęty z podziemia gnieźnieńskiej katedry, z okolicy grobu Świętego Wojciecha. Przez kolejnych sześć lat budowano kościół by w Święta Bożego Narodzenia 2011 roku podczas Pasterki Ksiądz Abp Józef Kowalczyk uroczyście otworzył kościół dla wiernych poświęcając nowe tabernaculum.

Kolejne trzy lata zajęło zbudowanie domu socjalno-mieszkalnego, który łączy dom parafialny i mieszkania dla duszpasterzy. Oficjalnie otworzył ten dom i poświęcił Ksiądz Bp Krzysztof Wętkowski dnia 14 czerwca 2015 roku. W nowym domu parafialnym gromadzą się grupy duszpasterskie dzieci, młodzieży i dorosłych. Z okazji 30-lecie parafii w 27 czerwca 2019 r. Mszy Świętej przewodniczył ks. Abp Wojciech Polak Prymas Polski.

Bł. Michał Kozal

HISTORIA WIELKIEGO BŁOGOSŁAWIONEGO Z WIELKOPOLSKI
Błogosławiony Michał Kozal urodził się 25 września1893 r. w Nowym Folwarku. Jako młodzieniec działał w towarzystwach tajnego nauczania i brał udział w protestach przeciwko germanizacji. W 1914 r. wstąpił do seminarium w Poznaniu, studia kończył w seminarium w Gnieźnie. Świecenia kapłańskie otrzymał 23 lutego 1918 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk biskupa Wilhelma Kloske.
Jako kapłan posługiwał w różnych parafiach: w Kościelcu koło Inowrocławia, Pobiedziskach, w Krostkowie. Odznaczał się gorliwością w prowadzeniu katechizacji, wiele godzin spędzał w konfesjonale, z radością głosił Słowo Boże, dużo się modlił. Był wyrozumiały, uczynny i miłosierny wobec wiernych. W dowód uznania za posługę i samokształcenie kardynał August Hlond 1 listopada 1927 r. mianował Michała Kozala ojcem duchownych seminarium w Gnieźnie a następnie 25 września 1929 r. rektorem tego seminarium.

W 1939 r. otrzymał konsekracje biskupią i został biskupem pomocniczym Diecezji Włocławskiej. We wrześniu tego roku nie uciekał z kraju ale pozostał pomagając potrzebującym. Wkrótce został aresztowany przez hitlerowców i wraz z innymi kapłanami osadzony w więzieniu skąd został przeniesiony do kilku obozów, gdzie ze względu na swoją niezłomną postawę doznawał prześladowań i upokorzeń.
W lipcu 1941 r. trafił do obozu w Dachau, gdzie tak jak inni kapłani pracował ponad siły. Doświadczał tu wyrafinowanych szykan, ciesząc się w duchu, że “stał się godnym cierpieć zelżywości dla imienia Jezusowego”. Chociaż sam był głodny i nieraz opuszczały go siły, dzielił się swoimi racjami żywnościowymi ze słabszymi od siebie, potrafił oddać ostatni kęs chleba klerykom. Odważnie niósł posługę duchową chorym i umierającym, a zwłaszcza kapłanom.

W styczniu 1943 roku ciężko zachorował na tyfus; gdy był już zupełnie wycieńczony, przeniesiono go na osobny “rewir”. 26 stycznia 1943 r. został uśmiercony zastrzykiem fenolu. Umarł w zjednoczeniu z Chrystusem ukrzyżowanym.
Mimo prób ocalenia jego ciała przez więźniów, zostało ono spalone w krematorium. Został beatyfikowany w 1987 r. Papież Jan Paweł II na mszy beatyfikacyjnej powiedział: “Tę miłość, którą Chrystus mu objawił, biskup Kozal przyjął w całej pełni jej wymagań. Nie cofnął się nawet przed tym najtrudniejszym: «Miłujcie waszych nieprzyjaciół» (Mt 5, 44). Niech będzie jednym jeszcze patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia, nieprzyjaźni i konfliktów”.

Biskup Kozal nie zdążył nawet przyjąć herbu i zawołania biskupiego a jego symbolami stała się litera P i numer obozowy 24544. Wspominamy go 14 czerwca. Jest patronem m.in. Seminarium w Gnieźnie.

Panie Jezu, prosimy Cię za wstawiennictwem błogosławionego biskupa Michała o odwagę do niesienia pomocy innym. O wytrwałość w wierze. Abyśmy za przykładem biskupa Michała spieszyli ludziom z pomocą i wsparciem.

Bł. Biskupie Michale – módl się za nami.

W naszej parafii posiadamy relikwie non insigni pochodzące z biskupiego biretu bł. Michała Kozala przechowywanego w gnieźnieńskim Seminarium.

Kapłani

SPRAWUJĄCY OBECNIE POSŁUGĘ W NASZEJ PARAFII

ks. kan. Witold Chmielewski

ks. Kacper Politowski

Duszpasterze dotychczas pracujący w naszej parafii:
Proboszczowie

Ks. Stefan Kałmucki (1989 – 2000)
Ks. Kan. Witold Chmielewski (2000 - )

Wikariusze

Ks. Grzegorz Brygmann (2001-2003)
Ks. Maciej Sarbinowski (2003-2009)
Ks. Krzysztof Szkopek (2009 – 2012)
Ks. Łukasz Abram (2012-2014)
Ks. Mateusz Stróżewski (2014 – 2017)
Ks. Piotr Nowak (2017 - 2020)
Ks. Jakub Siutkowski (2020 - 2023)

Kapłani pochodzący z parafii:

Ks. Sławomir Patelski (święcony w 1998)
Ks. Romuald Karmoliński (święcony w 2006)
Ks. Arkadiusz Ksycki (święcony w 2010)