Szensztat – Ruch Katolicki, mający za cel pomoc w ewangelicznej odnowie Kościoła i społeczeństwa. Szczególnym zadaniem, misją i powołaniem Ruchu Szensztackiego jest łączenie wiary z życiem codziennym i miłość do Maryi. Jego założycielem jest Sługa Boży ojciec Józef Kentenich (18.11.1885 r. – 15.09.1968 r.). Człowiek głębokiej wiary w Opatrzność Bożą, odznaczający się szczególnie miłością do Matki Bożej.
Członkowie
Ruch Szensztacki jest obecny na wszystkich kontynentach, a jego członkowie są przedstawicielami różnych stanów (małżeństwa, siostry, księża, młodzież itp.). Członkowie Dzieła Szensztackiego pomagają Kościołowi w moralno-religijnej odnowie rodzin poprzez:
– praktyczną wiarę w Opatrzność Bożą
– więź z Maryją
– świętość na co dzień
– samowychowanie – pracę nad sobą
– apostolstwo.
Sanktuarium Szensztackie
Duchowym domem i centrum życia ruchu jest Sanktuarium Szensztackie poświęcone Maryi jako Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej i Zwycięskiej Królowej z Szensztat. Najbliżej Wągrowca, takie Sanktuarium znajduje się w Bydgoszczy
Ruch Szensztacki w Wągrowcu
Powstał przy naszej parafii, gdy wikariuszem był ks. Piotr Nowak. Obecnie spotykają się 2 grupy rodzin szensztackich, grupa matek szensztackich, a także Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu. Wspólnota rodzin szensztackich gromadzi małżonków, którzy pragną odkrywać piękno sakramentalnego małżeństwa i rodziny. Podejmowane tematy pomagają w poznaniu siebie i budowaniu relacji w małżeństwie oraz w wychowaniu dzieci. Pierwsza grupa Rodzin Szensztackich w naszej parafii powstała jesienią 2017 roku, po tym jak na zaproszenie ks. Proboszcza przyjechali do parafii rodzice ks. Piotra Nowaka: Małgorzata i Marek, by opowiedzieć o Ruchu Szensztackim, do którego od wielu lat należeli. 7 rodzin z pierwszej grupy 20.06.2020 roku zawarło Przymierze Miłości z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną. Nowa wspólnota młodych małżeństw została założona we wrześniu 2023 roku przy naszej parafii. 23.08.2025 roku małżonkowie zawarli Przymierze Miłości w Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy.
Świadectwo: “Przymierze Miłości zawarte 23.08.2025 roku w bydgoskim Sanktuarium jest dla nas nowym rozdziałem życia. Była to piękna i duchowa uroczystość. W trakcie mszy towarzyszyło nam pełno wzruszeń, szczególnie z momentem odnowienia przysięgi małżeńskiej. Wierzymy, że Maryja wzięła nas w swoje ramiona, otuliła swym płaszczem i pomoże nam kształtować duchowość naszej rodziny oraz nasze charaktery i pomoże nam stawać się lepszymi ludźmi na obraz Jezusa. Przymierze jest dla nas umocnieniem wiary i przypieczętowaniem kroczenia za Jezusem z pomocą Maryi, naszej przewodniczki.” (Ania i Marcin)
We wrześniu 2023r. powstała pierwsza grupa matek szensztackich, które Przymierze Miłości zawarły 25.05.2025 roku, również w Sanktuarium na bydgoskich Piaskach. Spotkania dla małżeństw i matek prowadzi siostra z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi oraz rodziny szensztackie. Odbywają się one raz w miesiącu o stałych godzinach. W spotkaniach bierze także udział ks. Wikariusz. Podczas spotkań dla młodych małżeństw zapewniona jest opieka nad dziećmi. Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu powstał 29.09.2019 roku. W chwili obecnej jest 6 kręgów składających się z 12-15 osób/ rodzin, które przyjmują kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej raz w miesiącu na 2-3 dni do swojego domu. Każdego 18. dnia miesiąca podczas Mszy Świętej /wieczornej w weekend, a w tygodniu o g.17.30/ modlimy się za te domy i rodziny, które nawiedza Matka Boża w kapliczce.
Więcej informacji na stronie: http://bydgoszcz.szensztat.pl